Posljednjeg dana Igri 32. Olimpijade, posljednji, 276. meč po redu na boksačkom olimpijskom turniru u Tokiju odlučio je o zlatnom u superteškoj kategoriji +91 kg – suvereno je slavio najbolji na svijetu, svjetski i azijski prvak, dominantni Uzbekistanac Bakhodir Jalolov.
Na boksačkom turniru sudjelovalo je ukupno 186 boksača i 100 boksačica u 13 kategorija (osam muških i pet ženskih) iz 81 države svijeta. Među njima i dvoje iz Hrvatske – Nikolina Ćaćić u kategoriji do 57 kg i Luka Plantić u poluteškoj do 81 kg. Upisali su oboje po jednu pobjedu (šesnaestina finala) i po jedan poraz u osmini finala.
Hrvatska je bila među samo 24 europske zemlje čiji su se predstavnici uspjeli kvalificirati na Olimpijske igre – ukupno 92 boksača i 33 boksačice iz Europe od kojih su 23 Europljana iz 11 država osvojili odličja u Tokiju.
Među njima šestoro su postali olimpijski pobjednici ili pobjednice (dvoje iz Velike Britanije, po jedan iz Rusije, Turske, Bugarske i R. Irske).
Nije nebitno spomenuti da je od šest europskih zlatnih medalja – četiri osvojeno u ženskoj konkurenciji, a samo dva u muškoj u dvije najlakše kategorije (Britanac Galai Yafai u muha kategoriji do 52 kg i Rus Albert Batyrgaziev u perolakoj do 57 kg).
Europski osvajači medalja dolaze iz Rusije, Velike Britanije, Turske, Ukrajine, R. Irske, Azerbajđana, Bugarske, Italije, Nizozemska, Finske i Armenije.
Ukupno se 42 boksačica i boksača našlo na olimpijskom postolju u Kokugikan Areni za 13 kompleta medalja (zlato, srebro, dvije bronce po kategoriji).
Medalje su osvajali boksačice i boksači iz 25 država svijeta sa svih kontinenata što sve govori o snazi i raširenosti svjetskog boksa – boksački turnir uz sve rigorozne filtere kontinentalnih kvalifikacija trajao je 15 dana, od otvaranja Olimpijskih igara 24. srpnja do zatvaranja 8. kolovoza 2021.
Među 81 boksačkom državom svijeta na OI u Tokiju, Hrvatska je prema bodovanju Međunarodnog olimpijskog odbora na 32. mjestu, a među europskim državama – u najboljih 15!
Kriteriji bodovanja su broj predstavnika iz pojedine zemlje, te omjer pobjeda i poraza – a Hrvatska je potpuno u znaku broja 2 – dva predstavnika, dvije pobjede, dva poraza.
Hrvatska je u društvu i ispred zemalja koje nisu osvojile boksačku medalju, a imale su više predstavnika od nas u Tokiju: Argentina, Kanada, Francuska, Njemačka, Španjolska, Bjelorusija, Poljska, Gruzija, Alžir, Dominikanska Republika, Meksiko, Jordan, Maroko… kao i ispred onih koje su imale po jednog ili dva natjecatelja sa slabijim učinkom od Nikoline i Luke: Rumunjska, Slovačka, Švedska, Egipat, Mađarska, Tunis, Srbija, J. Koreja…
Uglavnom, Nikolina Ćaćić i Luka Plantić već plasmanom na Olimpijske igre, a onda i uspješnim nastupima zadržali su vrlo dobru poziciju Hrvatske na boksačkoj karti svijeta! Ne treba zaboraviti da u Tokiju nisu bile zemlje s vrlo dobrim boksačima koji se nisu uspjeli kvalificirati kao što su Grčka, Češka, Litva, Estonija, Latvija, Norveška, Danska, Češka, Izrael, Albanija, Makedonija…
Prema raspodjeli medalja najuspješnija je Kuba s četiri zlatne medalje i jednom broncom, a druga Velika Britanija s dva zlata, dva srebra i dvije bronce. Šest medalja osvojila je i Rusija (jedno zlato, jedno srebro i četiri bronce).
Sjedinjene Američke Države kao najtrofenija boksačka reprezentacija u povijesti olimpijskih igara, u Tokiju je ostala bez zlatne medalje (tri srebra i jedna bronca).
Prema kriteriju MOO-a po kojem je Hrvatska na 32. mjestu boksačkog turnira u Tokiju i među najboljih 15 europskih, najuspješnija boksačka država je Velika Britanija čijih je 11 predstavnika u 34 borbe ostvarilo 25 pobjeda (uz četiri pobjede u polufinalima i dvije u finalima za šest medalja)!
Druga je Kuba (7 predstavnika, 20 pobjeda u 23 borbe), uz četiri pobjede u polufinalima i četiri u finalima za pet medalja (četiri zlatne).
Rusija je imala 11 predstavnika i treća je sa 19 pobjeda u 29 borbi uz dvije pobjede u polufinalima i jednu u finalu (jedna zlatna medalja).
Jedanaest predstavnika imao je i Uzbekistan (jedno zlato Jalolova u superteškoj kategoriji), a Amerikanci su imali 10 boksačica i boksača.
U vrhu su i domaćini Japanci (šest predstavnika, tri medalje, jedno zlato) i Brazil (7 predstavnika, tri medalje, jedno zlato). Visoko kotira Turska (šest predstavnika, zlato i srebro kod boksačica), te možda iznenađujuće Republika Irska – čak sedam predstavnika u Tokiju, te dva odličja, zlato i bronca).
Status velikih azijskih boksačkih nacija opravdali su Kina (šest predstavnika, dva srebra), Filipini (četiri predstavnika, tri medalje, dvije muške i jedno žensko srebro), Kazahtstan (9 predstavnika, dvije medalje), te Indija (devet reprezentativaca, jedna medalja).
Prema tom kriteriju MOO-a, Hrvatska je prema učinku u Tokiju među vodećih 15 boksačkih zemalja u Europi! Svakako lijep uspjeh u najjačoj mogućoj konkurenciji zbog kojeg možemo biti ponosni na naše perjanice – Nikolinu Ćaćić i Luku PLantića i na sve što su učinili da bi izborili Olimpijske igre i borili se u Tokiju!
OSVAJAČI MEDALJA PO KATEGORIJAMA U MUŠKOJ I ŽENSKOJ KONKURENCIJI

Statistika mečeva iz Tokija zorno govori o izjednačenosti na olimpijskom turniru – bilo je vrlo malo nokauta (KO) i prekida (RSC) uz jednu dikvalifikaciju i dvije predaje bez borbe (WO), a u ženskoj konkurenciji samo je jedan meč od svih na Olimpijskim igrama okončan prekidom (RSC) prije isteka treće runde
The post REZIME OLIMPIJSKOG TURNIRA Hrvatska na 32. mjestu od 81 države koja je imala boksače u Tokiju, a među TOP 15 europskih! first appeared on Hrvatski Boksački Savez.